İslami Düğün Nasıl Olmalıdır ?

  1. İslami düğün nasıl olmalıdır ?
  2. İslami Düğün Organizasyonlarında Neler Yapılır ? 
  3. Dini ve İslami Konular Nelerdir ?

 

Düğün, dernek, sünnet ve benzeri merasimler hayatımızın en zevkli ve unutulmaz hatıraların yaşandığı anlardır.

Kendimizin yada çocuklarımızın mürüvetini görmek ve evlenmek, evlendirmek en mutlu olduğumuz ve bu mutluluğumuzu akraba, eş, dost ve tanıdıklarımızla paylaştığımız bir sevinç ve mutluluk vesilelerimizdir.

Her şeyden önce bu merasimlerde Allah’a bizleri böyle sevinç ve mutluluğa kavuşturduğu için şükretmeliyiz.

Rabbimiz bize gözümüzü aydınlatacak eşler ve zürriyetler bağışla ve bizi takva sahiplerine önder kıl.

duası ve Allah’ın emri Peygamberin kavli ile bir kıza talip olunması ve biz İslamı din olarak kabul ettik.

Rabbimiz ne derse o şekilde davranmayı kendimize şiar edindik. Kim ne derse desin bizim için ‘Rabbimizin rızası önemlidir’ demek olduğunu unutmamalıyız.

Hayırla başlayan her iş hayırla devam eder, şer ile başlayan iş şer ile devam eder. Gömleğin bir düğmesi yanlış iliklendiğinde diğerlerinde yanlış iliklenecek tir.

Dinimizin ve neslimizin devamını sağlayacak aile müessesi nefsani, şeytani ölçüler bir kenara itilerek sadece İslami ölçüler dikkate alınarak kurulmalıdır. Mutluluk ve huzur yalnız buna bağlıdır.

Evlenecek kişinin sadece İslam dinine mensup olması kafidir. Zengin ve güzel olursa tabi ki iyidir, ancak dini vecibelerini bilmiyor yada öğrenmek için gayret etmiyor, zenginlik ve güzellik işe yaramaz.

Hadisi şerifte buyruluyor ki:

kadın malı güzelliği asaleti ve dindarlığı için nikah edilir. Sen dindar olanı seçki maddi manevi huzura kavuşasın, salih kişi ile evlenirken fakirlikten korkmamalı, çünkü Allah’u Teala eğer fakir iseler Allah onları evlenmemeleri sebebi ile zengin yapar.

buyuruyorlar.

Bu yüzden ilk etapta evlendirileceklerin malına evine arabasına yatına katına değil imanına dinine ticaretindeki sözüne ve doğruluğuna bakılmalıdır. Şüpesizki evlilik konusunda önemli olan başka bir konumuz ise aracılık meselesidir. Kim iyi işte aracılık eder ise onunda o işten bir nasibi olur.

Kim kötü bir işe aracılık eder ise onunda ondan bir payı olur. Allah Her şeyin karşılığını vericidir. Müslüman bir ailenin oluşması, müslüman bir toplumun oluşmasına vesiledir.

Bundan dolayı İslama bağlı gençleri tespit etmek, onları tanıştırmak, evlenmelerine yardımcı olmak, nikahı kolaylaştırmak, düğünü kolaylaştırmak, maddi yardımda bulunmak, aralarında çıkabilecek anlaşmazlıkta Kuran ve sünnete müracat etmelerini sağlamak, şüphesiz iyilikte çığır açmak olacaktır.

Peygamber efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurur; evlenmenin en hayırlısı en kolay ve külfetsiz olanıdır. Bize bir yol haritası çizmiştir. Düğün tüm haramlara kapalı tüm mübah tercihlere açık olmalıdır. Bir halkın tercihini yaşama biçimini ilk etapta düğünlerinden öğrenebiliriz.

İslami düğün de yemek vermek, Peygamberimizin sünnetidir.

Hadisi şeriften Peygamber Efendimiz (s.a.v.);

(Düğün yemeği ilk gün haktır. 2. gün meşrudur. 3. gün riya ve gösteriştir.)

buyurarak bir sınır çizmiştir. Gün sonunda evlenenler tebrik edilir. Hayr dualar edilir. Nitekim Peygamber Efendimizde Allah mübarek etsin Allah sizi mutlu etsin gibi niyazda bulunmuştur .

Dini Düğün Organizasyonları Konusunda Hizmet Veriyoruz !

Özetleyecek olursak, İslami bir düğün kelamların en güzeli olan bir Kur’an tilaveti ile başlanmalı, işinin ehli olan bir hocanın eşler arasındaki görev ve sorumluluklarını anlatarak devam etmeli ve organizasyonu düzenleyen bir organizatör var ise onların yapacağı program ilahi ekibi, semazen ekibi, şiir, yada fasıl grubu eşliğinde düğüne devam etmeli, ikramlar yemek yada içecek dağıtılmalı ve bu düğünün sonunda özellikle gelin ve damat güzel dualarla son bulmalıdır.

Mevla Teala’nın emir ve yasakları onun rızası Peygamber Efendimizin hayatı bizlere örnek olmalıdır. Onun pek muhterem zevceleri ve kızları nasıl evlenmişler ise bizlerde aynı yolu izlemeliyiz.

Bırakalım israfçılığı, haramlara bulaşmayı, helal olana dönelim dini ve milli adet ve örflerimiz bize kafidir.

Bunları koruyalım dini ve milli birlik ve beraberliğimizi ancak böyle yaşatabiliriz.

İslami ölçülere göre düğün yapmak bizden
Mutluluk ve huzur Allah’tandır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonŞimdi Ara 0536 870 09 64